Haber Detayı
24 Kasım 2021 - Çarşamba 15:58
 
Türk Devletleri Teşkilatı, Türk Dünyasının Hayalini Gerçekleştirdi
Yörük Türkmen camiasının kuruluşlarının tepe çatısı olarak bilinen “Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği” pandemi sonrası ilk yönetim kurulu toplantısını hafta sonu TDYTB Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu başkanlığında Ankara’da gerçekleştirdi.
Gündem Haberi


Konya'dan  Birlik Başkan Yardımcısı ve Konya Yörük Türkmenler Derneği  Başkanı  Yusuf Yılmaz ve Denetim Kurulu Üyesi Osman Kılcı'nın katıldığı toplantı Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.

 2 gün süren Denetim Kurulu ve Disiplin Kurulu’nun da eşlik ettiği geniş katılımlı toplantıda birlik yönetiminin geçmiş dönem çalışmaları ile yeni dönem çalışma ve projeler ele alınırken, ülke gündemiyle ilgili son gelişmelerde değerlendirildi.

İşte TDYTB’nin basın bildirisi tam metni :

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI TÜRK DÜNYASININ HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR

8. toplantısını İstanbul’da yapan Türk Keneşi’nin adını Türk Devletleri Teşkilatı olarakdeğiştirmesini yerinde bir karar olarak görüyor ve bunun Türk Dünyasına yeni bir ufukaçtığına inanıyoruz. Türk dünyasında işte, dilde, fikirde birlik yolunu açan bu stratejik hamleYörük Türkmen camiamızda da sevinçle karşılanmıştır. Sonuç bildirisinde de ifade edildiğiüzere KKTC’nin de Birlik bünyesine katılması Birliğimizin arzusudur. Yüzyıllardır Türk töresinde yer alan ve Birlik olarak yıllardır kurumsal olarak devam ettirdiğimiz Aksakallılar teşkilatının Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde resmileştirilmesi camiamızı mutlu etmiştir.Birliğimiz; Aksakallılar Teşkilatının genişletilerek, Milli kültür, ortak dil, milli strateji konularında birikim sahibi kişilerle desteklenmesini arzu etmektedir.

KERKÜK’LE İLGİLİ İDİDA VE DUYUMLARDAN ENDİŞELİYİZ

Tarihin her döneminde farklı coğrafyalarda güvenlik stratejisi ve iskan politikası merkezindekurucu unsur olan Yörük Türkmenlerin bu bağlamda yeniden değerlendirilmesi, milli güvenlikstratejisinin vazgeçilmez parçası olarak planlanmasını gerekli görüyoruz. Misak-ı Milli sınırları içinde yer alan Kerkük’ün Irak Merkezi Hükümeti tarafından peşmerge yönetimine bırakılması ile ilgili haberlerden endişe duyuyoruz.  Bölgedeki demografik yapının tehlikeye atılmasını, baskı ve yok etme politikalarına maruz bırakılmasını şiddetle reddediyoruz. Kerkük Türk’tür Türk kalacaktır. Bu; milli, imani ve insani bir yükümlülüktür. Irak’ta, Suriye’de ve diğer bölgelerde öksüz bırakılan Türkmen nüfusa devlet desteğinin devam edeceğine olan  inancımız tamdır. Sınır güvenliği, güvenlik stratejisi ve terörle mücadele anlamında Yörük Türkmen camiasının akılcı bir şekilde aktifleştirilmesi temennimizdir.

TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ SEÇİLEN BURSA  ÜLKEMİZE GÜÇ KATACAKTIR

Birlik; 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak Bursa’nın seçilmesini memnuniyetlekarşılamaktadır. Hem Selçuklu hem de Osmanlı Devleti’nin hem önemli bir yerleşim merkezihem de başkentliği sebebiyle, tarihi, kültürel potansiyeliyle bu başkentlik statüsünü fazlasıylahak etmektedir. Uluslararası kültürel iş birliği teşkilatı olarak Birliğimiz; bu etkinliklerçerçevesinde tüm potansiyeliyle yer alacaktır. İlgili resmi kurum ve kuruluşlarla iş birliğiiçerisinde çok önemli projeleri hayata geçirecektir.

Bu anlamda Anadolu’daki Türk varlığını yeniden tarihi bağlarla kuvvetlendirme girişimlerindeçok önemli köşe taşları olan Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma etkinlikleri ve Ahlat Malazgirt SultanAlparslan’ı anma etkinliklerinin yanında, 2022 Kültür Başkenti Bursa’da ve sonrasında 100.Yılda Ankara’da yapılacak ve Oğuz Ata’dan günümüze bilinen tüm Türk tarihini kapsayacakbir anlayışla Oğuz Ata’yı Anma ve Yörük Türkmen Şöleni’nin yapılmasını şart görmekteyiz.

Türkiye ve Türk Dünyasının her köşesinde kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma esaslarınıgeliştirmek, aynı dili konuşan, geçmişte aynı tarihi paylaşmış diğer ülkelerdeki kuruluşlarlasağlam diyaloglar kurmak, ortaklaşa sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmak, OrtaAsya’dan, Balkanlar’a, Afrika’dan Orta Doğu’ya geniş bir coğrafyadan davet edilecektopluluklarla aynı zamanda uluslararası bir etki alanı oluşturacak bir Kamu Diplomasisigerçekleştirmek ve Türk Birliği oluşturulmasında önemli bir psikolojik ve kültürel adımatmak için bunu gerekli görüyoruz. Bu etkinlik Türk Devletleri Teşkilatı’nın varlığını tabandadestekleyecek, kamuoyu desteği sağlayacak önemli bir adım olacaktır.

MÜSLÜME KIZIMIZIN KAYBI CAMİAMIZI DERİNDEN ÜZDÜ

Maalesef tüm Türkiye’nin gündemine de giren Sarıkeçili Yörüklerimizden hepimizin evladı,bayrak sevdalısı Müslüme kızımızın vefatı hepimizi derinden üzmüştür. Melek yavrumuzu rahmetle anıyor, ailesine, camiamıza ve milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. Bu acıkaybımız vesilesiyle; Konar göçer hayatı yaşayan ailelerimizin ihyası, sorunlarının giderilmesi,göç yollarının belirlenmesi ve iskan imkanlarının planlanması konusunda kurumlarımızlaişbirliğini önemsiyoruz ve Birliğimiz olarak sorumluluk duyuyoruz.

Uluslararası kültürel işbirliği teşkilatı statüsüyle sınırlı sayıdaki Birlikler içerisinde alanın tekolan Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği, ülkemizde ve dünyanın her coğrafyasındaki YörükTürkmen teşkilatlarını bir arada toplanmaya davet etmektedir. Kurumsal kapasitelerigeliştirilmiş, vizyon ve misyonunu belirlemiş, Türkün varlık ve beka davasına gönül vermişkamu - STK işbirliğini önceleyen tüm sivil toplum kuruluşlarımızı asgari birliktelikler etrafındabir araya getirmeyi milli bir hedef olarak görmekteyiz.

Kaynak: (H.M.) - Haber Merkezi Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: Türk, Devletleri, Teşkilatı,, Türk, Dünyasının, Hayalini, Gerçekleştirdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
‘Tüm Sağlık Çalışanlarına Maaş Artışı Yapılmalıdır’
NEÜ’de “Sosyolojik ve Hukuki Açıdan Euro-İslam Çalıştayı” Yapıldı
“Var Olmanın Dijital Yolculuğu” Dijital Sanat Sergisi Karatay Medresesi’nde Sanatseverlere Kapılarını Açtı
Av. Süleyman Özdemir: “Artık Hukuk Dünyası İçin Yepyeni Bir Dönem Başlamıştır.” Dedi.
Başkan Erkoyuncu; Bizim Tek Derdimiz Tarımsal Üretimde Sürdürülebilirliği Sağlamakla Birlikte Gıda Arzı Ve Güvenliğinin Devamını Garanti Altına Almaktır
Yılmaz: Türk Kadını Seçme Ve Seçilme Hakkını Cumhuriyetimizle Birlikte Kazandı
İrfan Vakti
Dr. Mehmet Birekul’dan Şeb-İ Arus Mesajı
Gelecek Partisi Dikkat Çekti: Büyük Sağlık Krizi Kapıda!
Konya Büyükşehir’in Konyaspor’a Kazandıracağı Yeni Tesisisin Temeli Atıldı
Erdoğan Kararını Verdi: Çin Modeliyle Büyüyeceğiz
Baranok’tan, Engelliler Günü Mesajı
Milletvekili Halil Etyemez: Engellilerin Hayatlarını Kolaylaştırmaya Önem Veriyoruz
Bilal Dizbay: ‘ENGELLİLER 16 YILDIR ENGELLENİYOR!’
Dünya engelliler gününde İŞKUR’dan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu’ya teşekkür ziyareti
Selçuk Üniversitesinde Diplomaside Yabancı Dilin Önemi Anlatıldı
Görme Engelliler KTÜN’de Düzenlenen ‘Sesli Betimlemeli Sinema Etkinliği’nde Buluştu
Başkan Altay 3 Aralık’ta Konya’daki Engellilerle Buluştu
Bektaş: Toplum Olarak Engelli Kardeşlerimizle Aramızdaki Engelleri Kaldırmalıyız
Başkan Konak; Engelli İnsanlarımız, Toplumun Ayrılmaz Birer Parçasıdır.
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Bugün Genel Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
39
31
0
3
12
15
2
Fenerbahçe
27
24
4
3
8
15
3
Konyaspor
27
23
2
6
7
15
4
Hatayspor
26
23
5
2
8
15
5
Başakşehir FK
25
23
6
1
8
15
6
Alanyaspor
24
20
5
3
7
15
7
Galatasaray
23
21
4
5
6
15
8
Fatih Karagümrük
22
22
5
4
6
15
9
Beşiktaş
21
22
6
3
6
15
10
Adana Demirspor
20
20
5
5
5
15
11
Sivasspor
19
21
4
7
4
15
12
Kayserispor
19
20
6
4
5
15
13
Giresunspor
19
15
6
4
5
15
14
Altay
18
20
7
3
5
15
15
Antalyaspor
18
18
7
3
5
15
16
Gaziantep FK
18
18
7
3
5
15
17
Göztepe
14
15
7
5
3
15
18
Yeni Malatyaspor
14
12
9
2
4
15
19
Kasımpaşa
11
14
8
5
2
15
20
Çaykur Rizespor
10
12
11
1
3
15
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. Sitemizde yayımlanan köşe yazılarının tüm sorumluluğu yazarının kendisine aittir 2011 © 2019 İPEKYOLUHABER.NET