Haber Detayı
12 Mart 2020 - Perşembe 14:19
 
Selçuk’ta “Ödüllü Sigara Bırakma” Etkinliği Yapıldı
Selçuk Üniversitesi ve Konya Yeşilay Derneği iş birliği ile “Sigarasız Selçuk Üniversitesi” Projesi kapsamında “Ödüllü Sigara Bırakma” etkinliği gerçekleştirildi
Gündem Haberi


Süleyman Demirel Kültür Merkezi Malazgirt Salonunda düzenlenen ödül törenine; Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya Valisi Cüneyt Orhan Toprak’ın eşi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Funda Toprak,  Tıp Fakültesi Aile Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamile Marakoğlu, Yeşilay Konya Şubesi Başkan Vekili Nevzat Yeğin, dekanlar, dekan yardımcıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Sağlığın kıymetinin ne olduğunu en iyi bizler anlarız. Onların yaşamlarındaki çektikleri sıkıntıları ve zorlukları müşahede ederek sağlığın kıymetini anlamamak ve yeni baştan sağlıklı kalmaları için destek vermemek mümkün değil. Bu münasebetle yapılan bu organizasyon çok anlamlı ve manidar. Sigara insan sağlığını doğrudan olumsuz etkileyen faktörlerden birisidir. Birçok hastalığın tetikleyicisi bazen de bizzat sebebidir. Genelde kanser hastalığı üzerinde yoğunlaşırız ama kısırlık dâhil birçok sorunun sebebidir. Üst solunum yolları enfeksiyonlarının da aslında en önemli hazırlayıcılarından birisidir. Çünkü KOAH olarak bilinen kronik akciğer hastalıklarının en önemli sebeplerindendir. Yapılan çalışma son derece önemli, her ne kadar şu an için 150 civarında arkadaşımız bir aylık kısa bir sürede sigaraya bırakmış olsa da Üniversitemizin, Tıp Fakültemizin, Aile Hekimliği Polikliniğimizin bu konudaki çalışmaları 10 yıllık bir sürece dayanmaktadır. Nerdeyse binlerce insan sigaraya bırakmıştır. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde kanuni ve hukuki zorlamalarla sigaranın bırakılması yönünde alınan tedbirler gerçekten önemlidir. Ama işin bu boyutunu daha yukarılara taşımamız lazım daha başarılı sonuçlar elde etmemiz gerekir. Çünkü sigaranın insan sağlığına verdiği zarar, yaşam kalitesi ve ekonomik anlamda ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.  Bundan sonra sigarayla ilgili bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecektir. Bu konuda gerçekten bıkmadan gayret eden arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Corona Virüs ile ilgili açıklamalarda ve uyarılarda bulunan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Corona Virüs’ün bir biyolojik silah olup olmadığı konusunda bir şey söyleyemem bunu işin uzmanları araştırıp inceleyip karar vereceklerdir. Bu konuda bir şey söylemek doğru değil, net bir bilgiye de dayanmamaktadır. Ancak şunu net bir şekilde müşahede etmek gerekir. Corona Virüs’ün yayıldığı ve ortaya çıktığı durum bir psikolojik savaş aracı olarak kullanılmaktadır. Çok hızlı yayılan bir virüs, ölüm oranı benzerlerine göre çok düşük çünkü dünya son 10 yıl içerisinde 3 defa Corona Virüs’e bağlı enfeksiyon atağı geçirdi. Sars Virüsü’ne bağlı toplam ölüm sayısı 800’dü, ölüm oranı yüzde 19’lardaydı. Mers Virüsü ile ölüm oranı yüzde 60/70’lerde idi. Bu iki virüsünde yayılma oranı gerçekte düşüktü ama Corona Virüsün en önemli dez avantajı çok hızlı yayılıyor olmasıdır. Yoksa ölüm oranı diğerleri kadar yüksek olmuş olsaydı, gerçekten ciddi manada bir felaket olurdu. Bunun psikolojik savaşa dönüştürülmesi gerçekten büyük bir tehlikedir.  Planlı mı? bilmiyoruz ama ortaya çıkan durumdan istifade eden karanlık odaklar olduğu kesin. Dün talihsiz bir açıklama yapıldı, sanki insanların ve dünyanın felaketini istermiş gibi bir açıklamaydı.  ‘Corona Virüs enfeksiyonu 6 ay daha bu şekilde devam ederse dünyanın tüm ekonomisi çöker ve dünyada tüm iktidarlar değişir’ yani bunu söyleyen insanlar bundan mutlu mu olacaklar, böylece niyetlerini açıkça ortaya koymuş oluyorlar. Dolayısıyla açık net şekilde ifade edelim; Corona Virüs gerçekten ciddiye alınması gereken tedbir alınması gereken bir durumdur. Ama benzerlerinden hatta hiç dikkate almadığımız diğer örneklerinden çok daha tehlikeli ve kötü değildir.  Corono Virüsten dolayı gerçekleşen ölümleri bir psikolojik savaş aracı olarak kullanmak isteyen insanlar var. Ve algı operasyonlarıyla toplumlarda huzursuzluk ve kaos çıkararak birtakım hedeflere ulaşmak isteyenler var. Buna müsaade etmemek gerekiyor bu çerçevede Sağlık Bakanlığımız gerçekten dünyada örnek teşkil edecek şekilde tedbirleri, daha işin başında aldı ve virüsün ülkemize gelmesi dünyada en geç gelen ülkelerden biri olarak geciktirildi. Bunu yanı sıra tek vaka tespit edildi. Bireysel ve toplumsal tedbirler baştan alındı.  Bireysel olarak uygulayacağımız birtakım tedbirler var; yakın temastan kaçınmak, sürekli elimizi düzenli bir şekilde yıkamak, toplu olarak kullanılan alanlarda insanların ellerinin temas ettiği yerlerden kaçınmak önemli tedbirlerdir. Gerekli tedbirler alındığı zaman ciddi manada sorun ortaya çıkmayacaktır”  diye konuştu.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Tıp Fakültesi Aile Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kamile Marakoğlu, “Ülkemizde yaklaşık 16 milyon vatandaşımız tütün ürünlerinden sigara kullanmakta ve her yıl 100 binden fazla insanı sigaranın ve yol açtığı hastalıklar nedeniyle kaybetmekteyiz. Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sağlık Bakanlığımızın bu konudaki hassasiyetleri ve yürütülen tütün kontrol mücadelesi sayesinde, sigara vergilerinin yüzde 80 oranında arttırılması, kapalı alanlarda tütün ürünlerinin kullanım yasağı, tütün ürünlerinin reklam sponsorluk ve promosyonunun yasaklanması, sigara paketleri üzerindeki resimli uyarıların yüzde 65’e çıkarılması sayesinde son 6 yılda sigara içimi yüzde 15 oranında azalmıştır. Tütünle mücadelede DSÖ’nün belirlediği kriterlere göre ülkemiz dünyada başarılı ilk 4 ülke arasında yer almaktadır. Sigara bırakmaya niyet etmek kurtulmanın yarısıdır. Diğer yarısı ise ülkemizde sağlık bakanlığına bağlı, onaylı bir sigara bırakma polikliniklerinin birinden davranışsal terapi ve kişiye en uygun etkili bir medikal tedavinin önerilmesi ve başlanmasıdır. Ülkemizde 2020 itibariyle 90’ı üniversiteler bünyesinde olmak üzere 534 adet sağlık bakanlığına bağlı sigara bırakma polikliniği olup (845 sertifikalı hekim hizmet vermektedir) Konya’da toplam 14’ü hizmet vermektedir. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Sigara Bırakma Ve Tedavi Polikliniği Sağlık Bakanlığı’na bağlı sigara bırakma polikliniklerinden biridir. Aktif olarak hizmet vermeye başladığı 2009’dan beri 25 bin 650’nin üzerinde hastaya sigara bırakma danışma ve tedavi hizmeti vermiş olup halen aktif bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.  Ocak ve Şubat aylarında fakültemiz sigara bırakma polikliniğinde ilk başvuru ve kontroller dâhil toplam bin 600 kişiye sigara bırakma hizmeti verdik. Bu bireylerden 250’si üniversite mensubumuz. Şimdi bunlardan sigarayı bırakan 150 kişiyi teşekkür ve tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yeşilay Konya Şubesi Başkan Vekili Nevzat Yeğin, “Bu yıl 100. Yaşını kutlayan Yeşilay Selçuk Üniversitesi de Sigara Bırakma etkinliğiyle destek sağladı. Üniversitemiz Konya ve tüm ilçelerde tütün bağımlılığına bir kez daha dikkat çekildi. Yeşilay olarak yıl boyunca bağımlılıklarla ilgili farkındalığı arttırmak için pek çok çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Sigarasız ve dumansız bir hava sahası için mücadelemiz devam ediyor. Biliyorsunuz, dünyada her yıl 6 milyon kişi sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Sevgili gençler yüklerin paylaşıldıkça azalacağı mutlulukların paylaşıldıkça çoğalacağı tezinden hareketle sizleri daima yanımızda görmek daima en büyük hedefimizdir. Bu zorlu mücadelenin değirmeni tamamen eğitim camiamızdır. Hayatımızın değirmeni okullar olarak düşünürsek; unu öğrenciler, değirmencisi ise kesinlik hocalarımızdır.  Bağımlılıkla mücadelenin her safhasında başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ülkedeki bütün kurum ve kuruluşlarla birlikte hareket etmek zorundayız. Bu alanda üniversitelilerimizin oynayacağı rol hiç de yabana atılmamalıdır. Tabii Yeşilay olarak bizlerde, kendimizi bu zorlu mücadele sizler için gayret olacağız” diye konuştu.

 

Sigaraya bırakan 150 katılımcıya belgeleri ve ödülleri protokol tarafından takdim edildi.

Selçuk Üniversitesi ve Konya Yeşilay Derneği iş birliği ile “Sigarasız Selçuk Üniversitesi” Projesinin düzenlenmesinde emeği geçenlere de hediye takdim edildi.

 

Kaynak: (H.M.) - Haber Merkezi Editör: Haber Merkezi
 
Etiketler: Selçuk’ta, “Ödüllü, Sigara, Bırakma”, Etkinliği, Yapıldı,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Diğer Haberler
Bektaş; “Ev Kalan Vatandaşlarımıza Maddi Anlamda Yeterince Destek Verilmelidir.”
Koronavirüs Bilim Kurulu İlk Kez 'Video Konferans' Yöntemiyle Toplanacak
KTO Başkanı Selçuk Öztürk Oda Üyelerini Milli Dayanışma Kampanyası’na Katılmaya Davet Etti
Başkan Altay Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Görüştü
İşte 'Mill Dayanışma' Bağış Kampanyasına Katılan Şirket, Kurum ve Kuruluşlar...
ABD'de Bilanço Korkutuyor: 24 Saatte 1024 Kişi Öldü, Toplam Can Kaybı 5 Bin
Covid 19!dan Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 356'ya Yükseldi!
İletişim Başkanı Altun’dan Milli Dayanışma Kampanyası‘ndan 552 Milyon 529 Bib 912 Lira Toplandı
Türkiye'de Can Kaybı 277'ye Vaka 15 Bin 679'a Ulaştı
Ahmet Davutoğlu: "Türkiye İçin En Tehlikeli Durum Parti Genel Başkanlığı İle Cumhurbaşkanlığı Makamının Tek Kişide Buluşması"
Bağış Tartışmalarına Diyanet De Katıldı: 'Ulusal Düzeyde Bağış Caizdir'
Toplu Ulaşımda Sosyal Mesafeye Dikkat Edelim
Dronlarla Covid-19 Mücadelesinin 4 Yolu
Metro Türkiye, Mağazalarında Yeni Önlemler Almaya Devam Ediyor
Yurtdışına 'Cumhurbaşkanlığı Forsu' İle Giden Yardım Kolilerine Tepki
MEVKA’dan Covıd-19 İle Mücadeleye 15 Milyon Tl Destek
Türkiye’de Virüsten Can Kaybı 214, Vaka Sayısı 13 Bin 531’e Yükseldi
Bakan Koca: Tedaviye Ne Kadar Erken Başlarsak Yoğun Bakım Safhasının Gelişini O Kadar Durdurabiliriz
Meclis Doktorunun Testi Pozitif Çıktı!
Ankara Ve İstanbul Belediyelerinin Bağış Kampanyasına Bakanlıktan Müdahale!
Ulusal Gazeteler
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Bugün Genel Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. 2011 © 2019 İPEKYOLUHABER.NET