Yazı Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 22:14
 
Patatesi sevmek için çok sebep var
Numan Aladağ
selcukluipekyolu@gmail.com
 
 
Patates, dünyanın 4 temel gıda maddesidir. 

 

Numan Aladağ diyor ki: "Artık patatesin farklı faydalarını bildiğinize göre, patates sevginizi sağlıklı bir şekilde pişirerek kutlamalısınız."

 

KANSERİ ÖNLEMEDE PATATESİN ETKİSİ:

Kırmızı ve sarı patates yüksek düzeyde içeren flavonoid antioksidanlar zeaksantin ve karoten gibi A vitamini, birçok kanser türlerine karşı sizi koruyabilir. Ayrıca Hindistan da ki tarımsal araştırma merkezleri patates, kanser risklerini azaltabilir diyor. Patateslerin temel bir B vitamini olan Folat içerdiği bulunmuştur. 

 

Vücut hücrelerinin onarılmasında ve DNA hazırlanmasında gereklidir. Folatın özelliklerini Pankreas, özfagel ve kolorektal kansere karşı koruması gerektiği bulunmuştur. Bu nedenle doğal olarak Folat içeren besinler ve kanser risklerini azaltmak için, bilimsel olarak faydalı kabul edilir.

 

 Patates, anti-tümör özelliklerine sahip olduğu, içerdiği faydalı enzimler (Etken maddeler) kanıtlanmıştır. Kersetin adlı bir birleşik içerdiğini göstermiştir. Son olarak, A ve C vitamin içeriği yüksek düzeydedir. Her iki vitaminin de kanser yıkıcı etkilerden vücudu korumak için antioksidan özelliklerine sahiptir.

 

FLAVONOİD NEDİR? 

Patatesin dışında, diğer sebze ve meyvelerin içerdiği flavonoidleri de sizlerle paylaşmakta fayda vardır: Flavonoitler vücüdumuzda üretilen veya dışarıda gelen serbest radikallerin oksitleyici yani yaşlandırıcı zararlarını frenleyen güçlü bir antioksidandır. Güneş ışınları ile cildimizi bozan sigara ile derideki damarları zedeleyen ve özellikle büyük şehirlerde ikamet edenlerin egzoz gazları ile kollajenonizi erkenden yaşlandıran serbest radikal zararlarını engellemek için en etkili yolu, vücudunuza flavonoid içeren meyve ve sebzeleri tüketerek kazandırın. Patates, kanser hücrelerini yenilemeye ve şekeri düşürmede de etkilidir.

 

Patates tohumu üretimi

Apikal köklü çelikler (Herhangi bir hücre, yapı veya organın üst, uç kısmı) apikal köklü kesimler, tohum üretimini merkezden uzaklaştırarak ve onu üretim bantlarına yaklaştırarak uzun süredir devam eden patates tohumu sorununa cevap alabilir. Apikal kesimler, mevcut aeroponik tohum üretim sistemine alternatiftir. Hem aeroponik hem de apikal kesimler doku kültürü bitkilerini içerir. Aeroponik olarak, doku kültürü bitkileri, elek evlerinde sermaye yoğun aeroponik teknolojiyi kullanarak mini yumrular üretmek için kaselerde dikilerek ana bitkiler olarak kullanılır. Onun içindir ki, Türk çiftçisi için kilit bir caydırıcı olmaması için, tohum maliyeti yüksek olmaması gerekir.

 

Patatesin besin kaybını azaltmanın ipuçları:

Patatesi pişirmeden önce soymaktan kaçının. Dış kabuk pişirme işlemi sırasında besin kaybına karşı iyi bir koruma sağlar. Patates kabuğunun altındaki protein ve mineral içeriği çok yüksek, onun içindir ki kabuğunu soyarak patatesi pişirmek ise, bu protein ve mineralleri kaybolur.

 

Patatesin içerdiği C vitaminini korumak için, kaynamakta olan suyun içine atılarak pişirilmesi halinde, pişirilme suresini azaltarak C vitamini içeriğini korumaya yardımcı olur. Patates kaliteli su ile pişirilirse daha çabuk pişer. Şebeke suyu ile pişirilen patates geç pişerek vitamin kaybı olup, ayrıca daha çok enerji tükettiğini de unutmayın?

UYARI! Kızartılan patates'in C vitamininin %75'i kaybolur. 

 

REÇETELER:

1- Mide ülseri bağırsak bozukluğu ve gastrit için: 3-4 Yumurta büyüklüğünde çiğ patatesi katı meyve sıkacağında sıkıp, bir çay bardağı çiğ patates suyu sabahları aç karnına içilir. Bu işeme 8 gün devam edilerek 3 gün ara verip, 7 seans devam edilecek.

2- Malzeme: İki yumurta büyüklüğünde patates, bir yumurta büyüklüğünde taze Zencefil, bir yemek kaşığı bal, yarım su bardağı su. Hazırlanışı: Katı meyve sıkacağında Zencefil ve patatesin suyunu çıkarıp ılık suya bal ile beraber ilave edilip, kahvaltıdan bir saat önce aç karnına içilir.

ŞİFASI: Damar sertliği için çok faydalıdır. Özellikle 50 yaş üstü olanlar için. Bu işleme 7 gün devam edilip 3 gün ara verilip tekrar devam edilir. Bu uygulama 7 seans devam edilmelidir ki, şifaya kavuşulsun.

3- Yumurta büyüklüğünde iki adet patatesi haşlayıp, süt ile püre haline getirip yatmadan önce yiyerek yatılırsa huzurlu bir uyku verir.

 

4- Patates, müsülaj oluşturarak mideye koruyucu bir tabaka verir. Aynı zamanda oldukça alkali yapıcıdır ve potasyum ile doludur.

 

5- Karaciğer fonksiyonunu geliştirme:

5 Adet yumurta büyüklüğünde patates iyice yıkanıp kabuğu ile beraber 6-7 parçaya bölünerek 15 dakika kaynatılıp 20 dakika demlendirip süzülerek, aç karnına günde üç su bardağı içilir. 15 gün devam edilir, 5 gün ara verilerek tekrar başlanır. Bu uygulama en az 8 seans devam edilmelidir.

 

6- Çiğ patates ile ayakkabınızın hem ömrünü uzatın hem de doğal olarak parlatın.

 

7- Safra taşı tedavisi için:

Katı meyve sıkacağında bir çay bardağı suyunu sıkıp ve bir adet limon suyu ilave edip günde üç kere yemeklerden 40 dakika önce aç karnına içilir. Bu işleme on gün devam edip, 4 gün ara verdikten sonra tekrar devam edilir. Dört seans yapılmalı ve 20 gün sonra doktor kontroluna gidilir.

 

8- Patatesi lapa haline getirip, basur memelerine bağlanırsa, şifaya kavuşturur.

 

9- Deprasyonu düzenleyebilen seratonin gibi nörotransmiterler veya strese yanıt veren epinefrin ve norepinefin gibi nörotransmiterler, üretimleri için B6 vitamini gerektirir. Bu nedenle B6 vitamini, vücuttaki beyin fonksiyonlarının yanı sıra sinirsel aktivitenin de geliştirilmesine yardımcı olur.

 

10- Fırında pişirilen patateslerin kan basıncını düşürmede yardımcı olduğu bulunmuştur.

 

11- Patates beslenmesinin yaklaşık %20'si kabuğundan gelir

 

12- Normal bir patates, önerilen günlük lif değerinin neredeyse %8'ini verebiliyor.

 

13- Lif kolestrol seviyesini düşürmek, kalbi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. 

 

14- Patates beslenmesindeki C vitamini, kan damarlarının korunmasına yardımcı olur.

 

15 Patates de bulunan B6 vitamini, yüksek seviyesi kalp felcine yol açabilen bir amino asit olan homosistein seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur.

 

16- Evet sanılanın aksine patates kilo vermeye yardımcı olur. Sağlanan doğru tarifi kullanarak dikkatli pişirdiğiniz patatesleri yiyiyorsunuz!

 

17- Patateslerin Glisemik indeksi düşüktür ve ayrıca kompleks karbondihidratlar içerir. Bunlar kilo vermek için ideal kılar.

 

18- Karmaşık karbondihidratların  sindirilmesi için daha fazla zaman gerekir. Bu nedenle, düzgün pişirilmiş bir patates yemek sizi uzun süre tok tutacak ve böylece açlık sancılarıyla mücadele etmenize yardımcı olacaktır.

 

19- Patates kemik sağlığına yarar sağlar. Uygun bir kemik sağlığını düzenlemek için demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi patates besinleri hayati rol oynar.

 

20- Kemiklere güç sağlamaya yardımcı olan bir protein kalojenin üretimi ve olgunlaşması için demir ve çinkoya karmaşık bir şekilde ihtiyaç vardır.

 

21- Patates suyu, artritik ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur.

 

NOT: Reçeteleri kullanmadan önce doktorunuzun görüş ve önerilerini alarak kullanmakta daha faydalı olur.

 

UYARI!

Sulu patates yemekleri günlük olarak tüketilmelidir. Kesinlikle buzdolabında dahi muhafaza edilmemelidir. İhtiyaç kadar hazırlanmalıdır.

 

ÖNERİ: Patates tarlasına zarar veren böceklerle mücadelenin en sağlıklı yolu: Sarmısağı blender veya mutfak robotunda ezip püre haline getirildikten sonra ılık suya ilave edilip iyice karıştırıldıktan sonra ilaçlama yapılır. Ve böylece sağlıklı patates üretimi gerçekleştirmiş olup, patatesin şifasını o zaman almış oluruz. 

 

Patates haşerelerine karşı sanayi ötesi toplum ülkelerinin zehirli böcek ilaçlarının yerine, kimya mühendisleri ve kimyagerlerin görüşlerine başvuralım. Böylece hem insanların patatesten bekledikleri şifaya kavuşması hem de çevrenin ve toprağın korunması daha faydalı olur. Doğal yöntemlerle yapılan zirai mücadele, hem sağlık hem de ekonomi için stratejik önem taşımaktadır.

 

Türk Milletinin, patatesi sağlıklı tüketmesi için: %100 Yerli sermaye olan, elektrikli ev aletleri üreten sanayicilerimiz; topraktan yapılmış gömmeli reistanslı elektrikli patates közleme makinası yapabilirler.

 

Bu konuda Türkiye’nin Tarım başkenti olan Şanlıurfa'nın iki dönem Belediye başkanlığını yapmış, elektrik yüksek mühendisi Ahmet Bahçıvanı, patates közleme makinasını üretmeye davet ediyorum…

 

Bu makinanın Bahçıvan tarafından üretilmesi, Şanlıurfa da hem patates üretimini arttırır ve hem de Türk Milleti sağlıklı beslenmeyi öğrenmiş olur.

 

Cenab-ı Allah, ruhunda Allah korkusu, Vatan ve tarım sevgisi olanların Vatana hizmet etmeyi, kendilerine nasip etsin.

 

Cümle Vatan şehitlerini ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi M. Kemal ATATÜRK'ü Rahmetle, Gazileri minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

 

Kaynakça:

1-Rajasthan-Bikaner Tarım Üniversitesi, eğitim ve ders notları.

2-Numan Aladağ'ın, Rajasthan-Bikaner tarım üniversitesi ders notları 

3-Numan Aladağ'ın, Muzaffarpur şehri ve 4300 nüfuslu Sumera köyü gezi notları

 
Etiketler: Patatesi, sevmek, için, çok, sebep, var,
Yorumlar
Diğer Yazılar
YARATILIŞ DA Kİ DENGEMİZİ, RAMAZAN DA YAKALAYABİLİRİZ
ORUÇTA RUHUMUZU VE BEDENİMİZİ ARINDIRALIM
Berat Gecesinin Bereketi
Çanakkale Zaferi ve Anzaklar
Huzur ve mutluluk için, Miraç Gecesi fırsattır
HOCALI KATLİYAMINI UNUTMAMAK İÇİN
Regaip Kandilimizi Buruk Kutluyoruz
Kendini Bilmezlere, Türk Töremizden Cevap
KALBİNİZİ SEVİN MERCİMEK YİYİN
Manevi Hastalıkların Şifası (Dua)
YENİ YILDA ŞİFA KAYNAKLARI
Pandemi Döneminde Kekik Şifası
Salgın Sürecinde de Bal
Mikrop Her Yerde
ÖĞRETMEN
ATATÜRK'ü ve Cumhuriyeti Kuranları Rahmetle Anıyoruz
SADE YÜRÜYÜŞ YETMEZ
MEVLİD KANDİLİNİ VE; CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLARKEN...
Yer Fıstığını Bir Tanısak.
Damar Sertliği Sizi Korkutmasın
Dizlerinizde Ağrınız mı Var?
Türk Silahlı kuvvetlerinin tarihsel gücü
NANEDEN GELEN FERAHLATICI ŞİFALAR
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Doğal Yollar
KURBAN BAYRAMININ FAZİLETİ
Aklınızı Kurban Derisi İçin, Kiraya Vermeyiniz
Kurban Mesuliyetimizdir
15 Temmuz ve Ekonomik Terör
KİRAZDAN GELEN ŞİFA FIRSATTIR.
AHLAKSIZLIĞIN MİLLİYETİ YOKTUR
Türk Jandarma'sının Tarihsel Gücü
Kolonya İle Cilt Temizliğindeki Sakıncalar
Kalo-damar sağlığınız için Oğulotu
Ramazan Bayramı fırsat olsun
Kadir gecesi, ebedi kurtuluş
Kahramanlığa Aşık Türk Milleti ve 19 Mayıs
Haramlardan uzak durup, sünnete uygun yaşamalıyız.
TÜRKÜM DEDİM TOPRAĞIMA SARILDIM
Ramazan-ı Şerifin, Şifal-ı Armağanları
Ramazan-I Şerif'in Manevi İklimini Yaşayalım
23 Nisan 1920, Türk Gençliğinin Teminatıdır
Sağlığımız için Zencefil Yetiştirelim (2)
Sağlığınız için, zencefil doğal çözüm (1)
Berat Gecesi büyük bir fırsattır
KAYIT DIŞI EKONOMİ KORONAVİRÜS KADAR TEHLİKELİDİR
Miraç Kandili ve İbadetlerimiz
Regaip Kandilinin Fazileti
Beliniz Ağrıyorsa...
HUZURU KAÇIRMAYIN
Küresel Güçlerin Yönetiminde Para Trafiği
HUZUR VE YAŞAMDA ADALETİN önemi
Kış hastalıkları İçin Can Simidi
İSTEKLER, FIKRALAR ve ÇAĞRILAR
TÜRK GELENEKLERİNDE TEMİZLİK
2020 YILI, ÇALIŞARAK ÜRETİM YILI OLSUN
Tarım Bakanlığına Stratejik Öneri:
MİLLİ BEKAMIZA YÖNELEN EKONOMİK-SOSYAL TEHDİTLER
Sağlığımızı Koruyarak Mutlu Olmak
LİMON'daki Mucizeler
Balın Kanıtlanmış Sağlık Faydaları
Türk İslam geleneğinde Mevlid-i Şerif
EKONOMİK TERÖRLE MÜCADELE EDEREK, CUMHURİYETİ PAYİDAR KILALIM
Ziraatçı Mustafa Amca'dan Sağlık Tavsiyeleri
EĞİTİM VE ÖĞRETMİN ÖNEMİ
Çocuklarınızın sağlığı, RAF bedeli şartı ile güvence altında
ZAFER BAYRAMI VE HİCRİ YILBAŞI KUTLU OLSUN
BİLEN İÇİN ŞİFA HER YERDE
Türk İslam geleneklerinde Kurban Bayramı
Türk Ahlakı ve Müslümanlık
15 TEMMUZ İKTİSADİ DEMOKRASİ İÇİN BAŞLANGIÇ OLSUN
TÜRK AHLAKI VE DEMOKRASİ
TARİHİN BARIŞMAZ DÜŞMANLARI VE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMİ
BAYRAMI, MANA DERİNLİĞİNDE YAŞAYALIM
Bu Gecenin Kadrini Bilmek Gerek.
Sosyal Yardılaşma ve Sadaka-i Fıtır
İslamiyette Ruh Sağlığımız
LAHANANIN ŞAŞIRTICI FAYDALARI
Mart 2019 da ki, seçimlerde hise senedi alma yarışı
CUMHURİYET ve Tarımla Geleceğimiz Daha Güvenlidir.
ZAFER BAYRAMI VE EKONOMİK TERÖR
Vatan Sevgisi ve Raf Bedeli Şartı
Domates de ki mucizeler ve yerli malı
RÜŞVETE DUR DİYEBİLİRİZ
Kahraman TÜRK Milleti nin 15 Temmuz Zaferi
KİREÇLENME TEDAVİSİ İÇİN, MUCİZE REÇETELER
OĞUL OTU VE GİZLİ MUCİZELERİ
Güçlü irade ve Adalet
VAKİT RÜŞVETLE MÜCADEVE VAKTİDİR
MÜMİNLERİN BAYRAMI
Leyle-i Kadir Gecesi ve fazileti
24 Haziran Zaafer olsun
ATATÜRK VE RAMAZAN-I ŞERİF
Ekonomik Terör ve Kudüs
Ramazanı Şerif ve Huzurumuz
Devlet Bahçeli ve Mühendis Binali Yıldırımın Dikkatine
24 Haziran daki İrade, İstikbali Tayin Eder
Berat Gecesinin Bereketi
DEMOKRASİ DE İRADE ÖNEMLİDİR
Şahsiyet ve Topluma Hizmet
Karaciğer Yağlanmasına Bitkisel Destek
Regaip Kandili ve Biz
Çanakkale Ruhumz ve Anzaklar
TÜRKLER KİMDİR?
EKLEM İLTİHABI İÇİN, ZERDEÇAL-ZENCEFİL
Yetim Hakkı, Samimiyet ve Rüşvet
Her Sabah Alacağımız Kararlar, Her Akşam Kendimize Soracağımız
TEMEL GIDA-İÇECEK VE TARIM
ZAYIFLAMA VE İLTİHABI KURUTMA REÇETELERİ
CİLT GÜĞZELLİĞİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
FİLİSTİNDEN HARRAN OVASINA
DUA, ŞİFA VE MUTLULUKTUR
MİSAFİR AĞILAMA GELENEKLERİ
Zencefil Varken, Grip Kader Olmasın
SANAYİLEŞMEYİ ENGELLEYEN DÜŞMANLAR
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
ÖĞRETMEN OLMAK KOLAY DEĞİL
BESLENME VE MİLLİ TARIM
'CUMHURİYET' BAYRAMDIR
Terör ve hastalık oluşturan sektörler
GÖZLE GÖRÜLMEYEN DÜŞMANLARIMIZ
KİREÇLENMEYE ÇÖZÜM REÇETELERİ
Sosyal hastalıklarımız (Rüşvet-Raf Bedeli)
MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ
Kurban Bayramını, Bayram Kılmak Elimizde
ZAFER BAYRAMININ 95 Cİ YILDÖNÜM COŞKUSU
Salatalıkla Sağlığı Yakala
TULSİ (FESLEĞEN) NİN FAYDALARI
ŞEHİTLERİMİZE VEFA
Raf Bedeli Uygulaması Karşısında Milli Duruş
Müminlerin Bayramı
Kadir Gecesi bir fırsattır
TEMİZLİK, MÜSLÜMANLIĞIN İLK ADIMIDIR
RAMAZANI ŞERİFİN GETİRDİKLERİ
PROTEİN SAVAŞINDA TÜRKİYE
TOPLUM EĞİTİMİNDE ŞAHSİYET VE EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK
EKONOMİK TERÖRÜN BİLİNMEYEN YÖNLERİ !
HOŞ GELDİN ŞEHR-İ RAMAZAN
Ulusal Gazeteler
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Bugün Genel Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Sayfalar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
72
0
6
6
22
34
2
Fenerbahçe
69
0
7
6
21
34
3
Galatasaray
65
0
8
5
20
33
4
Trabzonspor
59
0
7
11
16
34
5
Hatayspor
53
0
11
8
15
34
6
Alanyaspor
52
0
12
7
15
34
7
Gaziantep FK
51
0
8
12
13
33
8
Sivasspor
51
0
7
15
12
34
9
Fatih Karagümrük
50
0
10
11
13
34
10
Göztepe
47
0
12
11
12
35
11
Çaykur Rizespor
42
0
12
12
10
34
12
Antalyaspor
42
0
11
15
9
35
13
Konyaspor
41
0
13
11
10
34
14
Yeni Malatyaspor
37
0
12
13
8
33
15
MKE Ankaragücü
37
0
16
7
10
33
16
Kasımpaşa
37
0
15
10
9
34
17
Kayserispor
35
0
15
11
8
34
18
Başakşehir FK
33
0
16
9
8
33
19
Gençlerbirliği
32
0
18
8
8
34
20
BB Erzurumspor
31
0
17
10
7
34
21
Denizlispor
26
0
19
8
6
33
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz. Sitemizde yayımlanan köşe yazılarının tüm sorumluluğu yazarının kendisine aittir 2011 © 2019 İPEKYOLUHABER.NET