“Osmanlı’nın Yardım Geleneğini STK’lar Sürdürüyor"

“Osmanlı’nın Yardım Geleneğini STK’lar Sürdürüyor
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 3-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-05-13 - 12:55 - Bu haberi 130 kişi okudu.


Birlik Vakfı Konya Şubesi’nin “Ramazan Ayı Çay Sohbetleri”ne katılan NEÜ Kurucu Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, STK’ların geçmişte ecdadımızın yaptığı yardım görevini başarıyla üstlendiğini söyledi

Birlik Vakfı Konya Şubesi'nin “Ramazan Ayı Çay Sohbetleri” dolu dolu geçiyor. Ramazan ayı boyunca her akşam teravih namazından sonra vakfın sohbet salonunda gerçekleştirilen programa katılan Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Kurucu Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, sivil toplum kuruluşları ve çalışmalarını değerlendirdi.


Toplumun irşadı için yeni nesilleri yetiştiren üniversitelere ve STK'lara büyük görevler düştüğünü vurgulayan Prof. Dr. Şeker, hem sivil toplum kuruluşlarına, hem de üniversitelere bu konuda büyük sorumluluk yüklendiğini, üniversitelerin de bu manada STK’lar gibi çalıştığını söyledi.


Günümüzde sivil toplum kuruluşlarının sayıca çoğalmasına rağmen bazı sorunların çözümünde etkin olamadığına değinen Prof. Dr. Şeker, “Sivil Toplum Kuruluşu derken adı üzerinde sivil olması gerekmektedir. Bugün STK'lar, toplumsal menfaatten çok, şahsi menfaate önem vererek, sivil yapılarını ne yazık ki kaybetmektedirler. Geçmiş dönemde Sivil Toplum Kuruluşları sadece camii ve talebeler ile ilgilenirken, şimdi dünyanın neresinde mazlum, yetim varsa onlara el uzatıp yardım edebilmektedirler. Bu yardımı yaparken de şahsi menfaatlerin olmamasıyla birlikte sadece Allah rızası için yaptıkları açıkça ortadadır. Kızılay, Yeşilay, TİKA gibi devletimizin destekleriyle birçok uluslararası platformda yapılan yardımlarla ülkemiz ön plana çıkmaktadır. Birleşmiş Milletlerin verilerine göre, Türkiye, bütçe bakımından en fazla yardım yapan ülkeler arasında 1. sırada yer almaktadır. Bu durumu aslında Osmanlı'ya, yani ecdadımıza borçluyuz. Batılı ülkeler bu durumu maddi ve menfi gelir elde etme amacıyla yaparken, ecdadımız hiçbir amaç gütmeden sadece Allah rızası için yardım yaparak gönülleri fetih etmekteydi. Bu gelenek bugün de STK’lar tarafından devam ettirilmektedir” dedi.


Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü’nün yanı sıra çok sayıda davetli ve üniversite öğrencisinin katıldığı sohbet programının Ramazan ayı boyunca her gün devam edeceğini belirten Birlik Vakfı Konya Şube Başkanı Abdi Parlak, programlarına bütün Konyalıların davetli olduğunu kaydetti.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Büyükşehir’den Konya Genelinde Haşereyle Mücadele

Murat Yağız "Çiftçimizi Elektrik Çarptı" Dedi.

Alternatif Bir Finansman Yöntemi, “Devlet Destekli Alacak Sigortası”

13.8 Milyonluk Sulama Projesinin Protokolü İmzalandı

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
10859
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA