Dünyaca Ünlü Film Yönetmeni, SÛFİSİN’in Fahri Danışmanı Oldu.

Dünyaca Ünlü Film Yönetmeni, SÛFİSİN’in Fahri Danışmanı Oldu.
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 17-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-05-08 - 16:42 - Bu haberi 202 kişi okudu.


Hazreti Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya Teşriflerinin 791. Yıldönümü, 2-5 Mayıs tarihlerinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen 2. Sûfi Sinema Günleri (SÛFİSİN)’in onur konuğu olan dünyaca ünlü İranlı film yönetmeni ve yapımcı Mecid Mecidi, SÛFİSİN’in Fahri Danışmanı ve Fahri Yönetim Kurulu Üyesi oldu.


Hazreti Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya Teşriflerinin 791. Yıldönümü, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce 2-5 Mayıs tarihlerinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. 4 gün süren 2. Sûfi Sinema Günleri (SÛFİSİN) etkinlikleri kapsamında, tasavvuf konusunun işlendiği filmler izleyiciyle buluştu. Ayrıca, alanında uzman akademisyen, film yönetmeni, sinema yazarı, eleştirmen ve senaristlerin katıldığı panel, söyleşi ve atölye çalışmalarında tasavvufun sinemadaki yeri çeşitli yönleriyle ele alındı.


Türkiye’deki sinemaseverler tarafından da yakından takip edilen ve 2015 yılında yönetmenliğini üstlendiği “Muhammed: Allah’ın Elçisi” filmiyle de beğeni toplayan dünyaca ünlü İranlı yönetmen ve yapımcı Mecid Mecidi, Konya’da ağırlandı. Festival Jürisi tarafından bu yılki Onur Ödülüne layık görülen Mecidi, Mevlâna Kültür Merkezinde düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de, Hazreti Mevlâna’nın huzurunda bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirerek, festivale katılmaktan şeref duyduğunu söyledi.  Mevlâna’nın İran kültüründe önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Mecidi, İran sineması hakkında bazı değerlendirmelerde bulunarak, Mevlâna’nın irfanından, ilminden yararlanarak özellikle İran sinemasında işlenen İslâm tasavvufunun onun eserlerinin yanı sıra İran’ın zengin kültüründen geldiğini söyledi. Mecidi, bu tür festivallerin sinema sanatının gelişmesine, genç yönetmen ve senaristlerin yetişmesine katkılar sağlayacağını ifade ederek, bundan böyle Sûfi Sinema Günleri (SÛFİSİN)’nin fahri danışmanı olarak görev almak istediğini de sözlerine ekledi.
Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Başkan Altay: Nasreddin Hoca Yüzlerce Yıldır Gönüllerde Yaşıyor

Konya, 9. Mevlana Şiir Şöleni’nde Şiire Doydu

Tantavi Görsel Sanatlar Merkezi 15 Temmuz’da Açılıyor!

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'ndan Konya'da Unutulmaz Müzik Şöleni

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
53533
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA