Yönetmen Kaz Rahman, Konya’da Sinema Severlerle Buluştu

Yönetmen Kaz Rahman, Konya’da Sinema Severlerle Buluştu
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 17-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-05-04 - 07:22 - Bu haberi 257 kişi okudu.


Mevlâna ve Ailesinin Konya’ya teşriflerinin 791. Yıldönümü dolaysıyla düzenlenen SUFİSİN etkinliklerinde, yerli ve yabancı bir çok film yapımcısı, yönetmen, sinema yazarı ve akademisyen Konya’da ağırlanıyor.

Festival kapsamında Hint asıllı Kanadalı Yönetmen Kaz Rahman ile bir söyleşi gerçekleştirildi.


 Mevlana ve Ailesinin Konya’ya teşriflerinin 791. Yıldönümü dolaysıyla Konya İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü öncülüğünde bu yıl ikincisi düzenlenen Sufi Sinema (SUFİSİN) Günleri etkinlikleri kapsamında, yerli ve yabancı bir çok film yapımcısı, yönetmen, sinema yazarı ve akademisyen Konya’da ağırlanıyor. Festivalde sinema severlerle buluşan 2012 yapımı ‘Deccani Souls’ filminin yönetmeni Kaz Rahman ile bir söyleşi gerçekleştirildi.


 Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda gerçekleşen söyleşi öncesinde Hint asıllı Kanadalı film yapımcısı ve yönetmen Kaz Rahman’ın 2012 yılında yönettiği ‘Deccani Souls’ filmi sinema severlerle buluştu. Hamza’nın kışın kar pistinde tuhaf bir moloz manzarasında dolaşmasıyla başlayan mistik bir yolculuğun anlatıldığı filmde üç karakterli bir hikayeye yer veriliyor. İslam kültürünün de yansıtıldığı filmin gösteriminden sonra sinema yazarı İhsan Kabil, Yönetmen Kaz Rahman ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Konuşmasına Türkçe teşekkür ederek başlayan Rahman, Konya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ‘Deccani Souls’ filminde vurgulanmak istenen ana tema, anlatım dili ve filmin yapım aşamaları hakkında bilgi verdi. Filmi izlemeye gelen davetlilerin sorularını da cevaplayan Rahman’a çeviri de sinema yazarı İhsan Kabil yardımcı oldu. Programın sonunda Konya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Yaşar Sarıcan, Kaz Rahman’a teşekkür ederek, plaket takdim etti.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Abdürreşid İbrahim Efendi ve Şair Mehmet Çınarlı

Nasreddin Hoca’yı Ayağa Düşürmeyin

TYB’de Ödüllü Kısa Film ve Belgeseller Değerlendirildi

Başkan Altay Saraybosna KOMEK Sergisinin Açılışını Yaptı

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
02547
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA