SÜ. Edebiyat Fakültesinde Mezuniyet Sevinci

SÜ. Edebiyat Fakültesinde Mezuniyet Sevinci
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 9-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-05-03 - 11:19 - Bu haberi 1379 kişi okudu.


Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı 2. Öğretim Bölümü öğrencileri 2018-2019 eğitim-öğretim mezuniyet töreni gerçekleştirildi

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen mezuniyet törenine; Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, dekan yardımcıları, Arap Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün, akademisyenler, öğrenciler ve aileler katıldı.


 


Programda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, “Aileleriniz, sizleri kolay kolay okutmuyorlar. Elbette ki kendi ikbal ve istiklaliniz için daha fazla çalışmanızı istiyoruz. Kardeşlerinizin, önünden lokmaları toplayarak sizi okutan ve buraya gönderen, sizler burada rahat okuyabilesiniz, bizler burada rahat çalışabilelim, diye siz yaşta toprağa giren şehitlerimiz için de günde yarım saat fazladan çalışmanızı istiyoruz. Anne ve babanıza, şehitlere, size bu imkânları sağlayan devlete ve millete bir borcunuz var. Bu borçların ve omuzlarınızdaki kadim tarihin farkında olarak eğitim hayatınız tamlamanızı arzu ediyoruz. Selçuk Üniversitesi Ailesi olarak, öğrencilerimizin gittikleri yerde etraflarını aydınlatan bireyler olmalarını arzu ediyoruz. Bizi biz yapan değerlerine sahip çıkmalarını istiyoruz. Dünyada iki tane medeniyet savaş halinde; biri şeytanın yaratıldığı ateş medeniyeti, bugün batılı rakiplerimizin ya da düşmanlarımızın kan, gözyaşı, alın teri, acı ve kederden beslenen bir medeniyet, sözüm ona medeniyet! Bir diğeri de; tevazudan beslenen Hz. Âdem’in toprak medeniyetidir. Ateş medeniyetinin çocuklarıyla, toprak medeniyetinin çocukları birbirleriyle savaş halindedir. Omuzlarınızdaki kadim medeniyetin farkında olun, önce kendinize sonra dünyaya hak ve adalet temelli toprak medeniyetini tasavvurunu önce içselleştirmemiz, sonra da şu perişan insanlığın istifade-i umumiyesine arz etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla böyle bir mesuliyetimiz var. Hak ve adalet temelli bir medeniyet tasavvurunu icra etmek, hatırlamak, yaşamak, yaşatmak zorundayız. Bu manada da elif gibi şahsiyetlere ihtiyacımız var. Dost doğru dimdik. Hepinizin mezuniyeti hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut kendi yazdığı “Elif gibi…” şiirini de okudu.


Duygularını dile getiren bölüm birincilerinden öğrenci İlhan Okşan Mırık, “Bundan 3 yıl önce Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünü okumak için İstanbul’dan Konya’ya yollara düşmüşken, yanımda 3 çocuğumla birlikte bırakın, bölüm birincisi olmayı, okuldan mezun olabileceğimi düşünen insan yoktu. Öncelikle bana inan insanlara karşı beni mahcup etmeyen Allah’a ham ediyorum. Şuna inandım; emek, inanç ve sağlık olduğu sürece şartlar ne olursa olsun hayatın bir kenarında tutunabiliyorsunuz. Başta ailem olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Arap Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün ise, “Işık saçan, sunan, aydınlatıcı bir bakış açısıyla karakterli bir kişilikle dolu olarak hayatınızı belli bir disiplin içinde sürdürmenizi temenni ediyorum. Esas önemli olan şu an yaşadığımız hayatın daim olmadığını, geçici olduğunu düşünerek bu şuur ve bilinçle ülkeye bir yatırım yaparak yaşamanızı tavsiye ediyorum. Ama bu demek değildir ki bu dünyayı ihmal edeceksiniz.  Bu 4 yıllık süreç içerisinde istediğiniz eğitimi umarım verebilmişizdir. Umuyoruz ki sizler, mezun olduktan sonra gideceğiz okullarda daha üst düzey eğitim verebilirsiniz. Allah, hem sizlerin hem bizlerin yardımcısı olsun. Hayatınızda mutluluk ve huzur dolu yıllar diliyorum” dedi.


 KEPLER HAVAYA ATILDI


 


 Çok sayıda öğrencinin diploma aldığı mezuniyet töreninde açılış konuşmalarının ardından şarkılar söylenerek şiirler okundu. Programda ayrıca öğrencilerin kendi hazırladıkları Konya tanıtım videosuna da yer verildi. Öğrenciler, sırasıyla öğretim üyelerinin elinden diplomalarını alarak hep birlikte keplerini havaya fırlattı ve mezuniyet coşkusunu doyasıya yaşadı. Öğrenciler, mezun olmanın hüznünü ve sevincini yaşarken aileleri de onları yalnız bırakmadı.


 


 


 Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Rasyonel’de, Kitlesel Başarı Yüksek

Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Yüzde Yüz Doldu

Selçuk Üniversitesi “Hayvancılık” Alanında Zirveyi Hedefliyor

Selçuk Üniversitesi’ne İki Merkez Kuruldu

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
12388
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA