NEÜ Öğrencileri Turunçgillerin Beyaz Kısmından Erişte Üretiyor

NEÜ Öğrencileri Turunçgillerin Beyaz Kısmından Erişte Üretiyor
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 9-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-03-28 - 12:55 - Bu haberi 886 kişi okudu.


Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Gıda Mühendisliği öğrencileri Şebnem Esra Ergüner ve Sultan Yağmur Bal’ın hazırladığı “Geleneksel Erişte Üretiminde Turunçgil Albedolarının Kullanım Olanakları” adlı bitirme tezi ile TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazan

Danışmanlığını Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kürşat Demir’in yürüttüğü projenin “Tübitak 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Destekleme Programı” kapsamında desteğe layık görüldü.


Eriştenin geleneksel ürünlerimizin içinde önemli bir yeri olduğunu belirten Doç. Dr. Mustafa Kürşat Demir, “Yeni nesillerin erişteyi unutup makarnaya yöneldiğini görüyoruz. Bu projeyle öğrencilerimiz geçmiş ile geleceği buluşturmak adına önemli bir çalışma yaparak daha sağlıklı daha fonksiyonel erişte üretmiş olacaklar. Özellikle de besinsel lif içeriği bakımından oldukça zengin ürünler üretmeyi ve en iyi şekilde Türk halkının damak tadına da hitap eden ürünler üretmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.


Şebnem Esra Ergüner ve Sultan Yağmur Bal ise, ürünler hakkında bilgi vererek, “Portakal ve mandalinaların yararlı olan beyaz kısımlarını erişte yapımında kullandık, bunu yapmaktaki amacımız Türklerin damak zevkine uygun fonksiyonel erişte üretmekti. TÜBİTAK’dan destek aldığımız için mutluyuz” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


İKÜ Kariyer Onursal Ödülleri Üçüncü Kez Sahiplerini Buluyor

KTO Karatay Üniversitesi Türkiye'nin yıldızı Oldu

Selçuk, 44’üncü Kuruluş Yıl Dönümünü Kutladı

Konya Teknik Üniversitesi, Tanıtım Faaliyetlerine Başladı

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
39394
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA