NEÜ Turizm Fakültesinden Türk Mutfağına Sahip Çıkmak Adına Yeni Bir Proje

NEÜ Turizm Fakültesinden Türk Mutfağına Sahip Çıkmak Adına Yeni Bir Proje
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 9-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-03-18 - 14:54 - Bu haberi 1330 kişi okudu.


Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından yürütülen “Geleneksel Lezzetlerimizde Ortak Değerlerimiz” projesiyle, çalışan kadınlara geleneksel ve yöresel yemeklerle ilgili teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Yürütücülüğünü NEÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü yüksek lisans öğrencisi Sümeyye Aydoğan’ın üstlendiği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Sormaz’ın danışmanlığını yaptığı projenin uygulama kısmı tamamlandı.


Kadınların çalışma hayatına başlamasıyla mutfaklarında geleneksel yemeklerden uzaklaşılmasının önüne geçilmesi amacıyla yürütülen projede, çalışan kadınların evlerinde daha sık geleneksel yemekleri hazırlamalarının hedeflendiğini ifade eden Sümeyye Aydoğan, “Yapılan birçok araştırmada çalışan kadınların son zamanlarda mutfak için ayırdıkları zamanın azaldığı, daha pratik ve daha hızlı yemekler olan fast food tarzı yemekleri daha sıklıkla hazırladıkları ortaya konmuş. Bu durum ise gerek sağlık açısından gerekse kültürel değerlerin korunması, yaşatılması ve gelecek nesle aktarılması bakımından önemli tehlike ve tehditler oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.


Proje kapsamında geleneksel ve yöresel yemeklerin tanıtılması ve öğretilmesi için eğitimlerin ve etkinliklerin devam edeceğini vurgulayan Doç. Dr. Ümit Sormaz da, “En kısa zamanda geleneksel ve yöresel yemek festivali düzenleyerek Türk mutfağına ait yemeklerin aslında çalışan kadınların tedirgin olduğu kadar zor ve zaman alıcı şekilde hazırlanmadığını, bunun yanında ne kadar lezzetli ve sağlıklı olduğunun tanıtımını yapacağız” ifadelerini kullandı.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


NEܒde İlk Defa Öğrenci Kabul Edecek Bölümler Dikkat Çekiyor

KTO Karatay Üniversitesi ile Ziraat Katılım Bankası arasında İşi Yerinde Gözle Projesi Protokolü İmzalandı

Necmettin Erbakan Üniversitesi 5 Bin Mezunu Yeni Yaşamlarına Uğurladı

Sağlık Meslek Liselerine İlgi Artıyor

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
53638
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA