Dünya Hafızlar Haftası Konya’da Kutlandı

Dünya Hafızlar Haftası Konya’da Kutlandı
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 3-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-03-15 - 09:20 - Bu haberi 48 kişi okudu.


Dünya Hafızlar Haftası, kutlama programında konuşan Evrensel Hafızlar Derneği Kurucu Başkanı Hafız Ali Özdemir, hafızlığın önemi ve dernek tarafından hafızlar için yapılan projeler hakkında bilgi verdi

Evrensel Hafızlar Derneği Konya Şubesi, Recep ayının ilk haftasında kutlanan “Dünya Hafızlar Haftası" programını Yunus Emre Yatılı Erkek Kuran Kursu’nda gerçekleştirildi. Program Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programa Evrensel Hafızlar Derneği Kurucu Başkanı Hafız Ali Özdemir, EHAD Konya Şube Başkanı Hafız Hüseyin Arpacı, Yönetim Kurulu Üyeleri, ilçe temsilcileri ile Yunus Emre Yatılı Erkek Kuran Kursu hocaları ve öğrencileri katıldı. Programda EHAD Kurucu Başkanı Ali Özdemir hafızlık ve hafızların önemini vurguladı. Ayrıca Konya Evrensel Hafızlar Derneği Konya Şubesi Başkanı Arpacı, Taksim meydanında ezana yapılan saygısızlığı kınamak üzere basın açıklaması yaptı.


ÖZDEMİR: PEYGAMBERİMİZ HAFIZLARA DEĞER VERMİŞTİR


Özdemir, açıklamasında hafızlığı anlatarak, “Kur’an-ı Kerim’i Fatiha Suresi’nden Nas Suresi’ne kadar usulüne uygun şekilde ezbere okuyabilenlere hafız denildiğini hatırlattı. Evrensel Hafızlar Derneği olarak hafızlığı tanıtmak, teşvik etmek ve hafızların sorunlarına çözümler üretebilmek amacıyla her yıl üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk haftasını Dünya Hafızlar Haftası olarak kutladıklarını söyleyen Kurucu Başkan Özdemir, “Dünya Hafızlar Haftası’nın ve İdrak edeceğimiz üç ayların ülkemiz ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz. Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” buyuran Allah Resulü Kur’an-ı Kerim’in sahih okunmasına, ezberlenmesine ve anlaşılıp hayata tatbik edilmesine çok önem vermiştir. Asr-ı saadette Efendimizin, sahabenin Kuran-ı Kerim’i öğrenmesini - öğretmesini ve ezberleyerek hafız olmasını birçok vesileyle teşvik ettiğini biliyoruz. Örneğin; Sevgili Peygamberimizin; Uhud şehitleri defnedilirken en fazla ayet bileni en önce kabre koyması, sahabe-i kiramı başka memleketlere İslam’ı tebliğ için görevlendirirken veya Vali tayin ederken hafız olan sahabelere öncelik vermesi, Peygamberimizin hafızlığa ve Kur’an ile bağımızın kuvvetli olması gerektiğine verdiği önemi göstermektedir. Şüphesiz Peygamberimizin bu uygulamaları sahabenin Kur’an’a ve O’nu ezberlemeye iştiyakını arttırmıştır” şeklinde konuştu.


ÖZDEMİR: HAFIZLAR, BİR ANLAMDA KUR`AN’IN HAMİSİDİRLER


Başkan Özdemir, konuşmasının devamında, hafızlığın önemine dikkat çekerek, Kur'an'ın canlı şahitleri olarak İslam dininin emirlerini, ezanını, ve mukaddesatın nesilden nesile aktarılacağını söyledi. Kur’an’ın tahrif edilmeden yaygınlaşmasında ve bugünlere gelmesinde hafızların büyük rolü olduğunu söyleyen Özdemir, “Hafızlar, kültürümüzde yaşayan ve yürüyen Kur’an olarak nitelendirilmişlerdir” dedi.


“MANEVİ TAHRİBATIN İLACI KUR’AN’DIR”


Son zamanlarda manevi tahribatın yaygınlaştığının altını çizen Özdemir, Kur’an’a olan ihtiyaç her geçen gün hızla artmakta olduğunu dile getirdi. Keşmekeşin, kaosun ve kargaşanın kurtulmanın tek yolunun Kur’an ve sünnete sarılmak olduğunu söyleyen Özdemir, “Ülkemizin de büyük bir manevi tahribatın eşiğinde olduğu bu zaman diliminde hafızlık müessesesini ihya etmenin önemi giderek artmaktadır. Ahlaki ve manevi tahribatın ilacı Kur’an’dır. İnsanları maneviyatla yeniden irtibatlandırmak hafızların en büyük vazifesidir. Ezan; sadece namaz vakitlerini bildiren bir sesleniş değil İslam'ın şiarı ve inanan gönüllerin inşirahıdır. Ezan-ı Muhammedi minarelerde yankılandığında mümin gönüller huzura erer, şeytan ve onun yolunu takip edenler ise son derece rahatsız olurlar. Ezan-ı Muhammedi’nin manevi gücü bir sabah namazı vaktinde hafız gencin okuduğu ezan ile İngilizlerin Hint bölgesinden kandırarak getirdikleri binlerce Müslümanın duyar duymaz derhal silahlarını bırakmalarına ve Çanakkale Savaşı’nın seyrinin büyük ölçüde değişmesine sebep olmuştur. Benzer şekilde 15 Temmuz’da da görülmüştür ki Hafızlar ve Din görevlileri ülke müdafaasında aktif rol almış, minarelerden yükselen ezanlarla cesaret bulan milletimiz ayağa kalkmış, vatanına bayrağına yönelen hain saldırıyı bir kez daha bertaraf etmiştir. Bu tarihi şuur ve idrakten habersiz olan zavallıların minarelerimizden okunan ezanı boykot etmeleri ne kadar acı bir durumdur. Taksim’de sözde özgürlük adına düzenlediklerini iddia ettikleri bir yürüyüşte insanı her türlü tutsaklıktan kurtararak Rabbimizin huzuruna davet eden Ezan-ı Muhammediyi ıslıklarla protesto eden ve bu duruma sessiz kalanlar unutmasınlar ki bu coğrafyanın vazgeçilmez birleştirici gücü sadrımızdaki iman, minarelerimizde yankılanan ezan ve göklerde süzülen bayrağımızdır. Dini değerlere karşı bir kısım insanların saygısızlıkları aslında yeni tezahür etmiş değil. Dün vardı, bugün var, yarın da olacaktır. Kâfirler istemeseler de Allah’ın nurunu tamamlayacağına imanımızdan aldığımız manevi güç ile yapacağımız faaliyetlerle milletimizin duygularını istismar ederek, din kisvesi altına saklanarak dini kendi emelleri uğruna kullanan FETÖ gibi oluşumlara karşı gençlerimizin özellikle de hafız ve hafız adayı kardeşlerimizin bilinçlendirilmesine katkı sağlamaya EHAD ailesi olarak devam edeceğiz. Kuruluşundan bu güne kadar birçok hayırlı hizmete vesile olan Evrensel Hafızlar Derneğimiz, 81 ildeki şubelerimiz ve 550’yi aşkın ilçedeki temsilciliklerimiz ile hafızlık eğitimi gören öğrencilere sağladığı maddi ve manevi desteğin yanında, insanların Kur’an’la irtibatlarını sağlamlaştıran faaliyetler yürütmeye de devam etmektedir” dedi.


HAFIZLAR BİLGİ SİSTEMİ GELİŞTİRİLDİ


Evrensel Hafızlar Derneği hakkında bilgi veren Özdemir, “Ülkemizdeki hafızları tespit ederek, hafızlarla irtibata geçmeyi, hafızlıklarının korunmasına destek olmayı, eğitim-öğretimlerine daha verimli bir şekilde devam edebilmelerine, istihdamlarına ve kendilerini geliştirmelerine yönelik pek çok çalışma yaparak hafızların Kur’an hizmetlerinde aktif rol almalarını sağlamak amacıyla Hafızlar Bilgi Sistemi geliştirdik. Hafız kardeşlerimiz Hafızlar Bilgi Sistemi ile ilgili detaylı bilgi ve kayıt için www.hbs.ehad.org.tr adresini kullanabilirler” dedi.
Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Başkan Altay: Ülkemizin Geleceği İçin Gençlerimize Güvenimiz Tamdır

Başkan Kılca’dan 19 Mayıs Mesajı

Başkan Pekyatırmacı: “Gençlerimiz Bizim İlham Kaynağımız”

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
05468
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA