BTK ve Google’ın Bilinçli İnternet Kullanımı Projesi 16-17 Mart’ta Konya’ya Geliyor

BTK ve Google’ın  Bilinçli İnternet Kullanımı Projesi  16-17 Mart’ta Konya’ya Geliyor
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Konu 12-Numaralı Katagoride -
Eklenme Tarihi : 2019-03-14 - 10:31 - Bu haberi 1247 kişi okudu.


Google Türkiye ve BTK işbirliği ile geliştirilen “İnternot Olmaya Var mısın?” platformu, 16-17 Mart tarihlerinde Konyalı çocuk ve anne-babalarla buluşuyor.

Dijital vatandaşlık kuralları ve internette güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland” ile çocuklara nasıl “İnternot” olacaklarının anlatılacağı etkinlikler, Konya Kent Plaza Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşecek.


 Dijital çağın çocukları ile ebeveynler arasında bir diyalog köprüsü kurulması hedefiyle hayata geçirilen “İnternot Olmaya Var mısın?” projesi kapsamında, Konya Kent Plaza Merkezi’nde 16-17 Mart (Cumartesi-Pazar) tarihlerinde etkinlikler düzenlenecek.


 Google Türkiye ve BTK işbirliği ile geliştirilen proje kapsamında gerçekleşecek etkinliklerde, dijital vatandaşlık kuralları ve internette  güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland” ile çocuklara nasıl “İnternot” olacakları anlatılacak.


 Dijital dünya çocuklarıyla anne-babalar arasında diyalog köprüsü


Çocukların dijital vatandaşlık ve güvenlik konusunda bilinçlenerek çevrimiçi dünyayı güvenle keşfedebilmeleri ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine yönelik “İnternot olmaya var mısın?” projesinin bir diğer önemli hedefi ise dijital çağa doğan 6-12 yaş grubu çocukların yanı sıra, ailelerine ve öğretmenlerine de ulaşılarak nesiller arasında var olan dijital diyaloğun güçlendirilmesini sağlamak.


“İnternot olmaya var mısın?”  projesinin üç  temel öğesi bulunuyor. Çocuklar için dijital vatandaşlık kuralları ve internette  güvenlik ipuçları üzerine kurgulanmış bir oyun platformu olan “İnterland”da, çocuklar İnternotları farklı oyun kurgularında takip ederek bilinçleniyor, bilgileniyor  ve yaratıcılıklarını kullanarak güvenlik alanlarını oluşturarak dijital vatandaşlığın temel ilkelerini öğreniyorlar. Proje kapsamında ayrıca kılavuz niteliğinde bilgilerin bulunduğu “Dijital Vatandaşlık ve Güvenlik Eğitim Kitapçığı” ve aile içerisindeki tüm bireyler tarafından imzalanması beklenen “İnternot Olmaya Var mısın Taahhüdü” yer alıyor.


 İnternot olmanın ilkeleri


”İnternot Olmaya Var mısın?” platformunda, çocukların oyunlarla deneyimleyerek öğrenmesi ve içselleştirmesi hedeflenen önemli beceri ve davranışlar arasında aşağıdaki başlıklar yer alıyor;


●       İnternette paylaşım yaparken özenli olmak


●       Çevrimiçi dünyada oluşabilecek tuzaklar konusunda bilinçlenmek


●       Özel bilgilerini neden ve nasıl koruyacaklarını anlamak


●       Internet ortamında başka kullanıcılarla girdikleri etkileşimlerde nazik ve düşünceli olmak


●       Şüphe uyandıran durumlarla karşılaştıklarında ise durumu gecikmeden büyükleri ile paylaşmak


 


Anadolu’nun İnternotları ile bir araya gelinecek


“İnternot Olmaya Var mısın?” projesi çerçevesinde Konya’nın yanı sıra Ankara, İstanbul, Samsun, Trabzon, Kayseri, Adana, Antalya, Bursa ve İzmir olmak üzere toplam 10 ilde düzenlenecek etkinliklerle dijital okuryazarlık ve güvenli internet kullanımı konularında farkındalığın daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.Kaynak: Haber Merkezi Google

BENZER KONULAR


Telefonunuzu Satışa Çıkarmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu

Yanan Hard Diskteki Veriler Nasıl Kurtarılır?

Wolfteam’e Ramazan’a Özel Göbeklitepe Gece Haritası Eklendi

Hard Disklerin Ömrünü Kısaltan 6 Neden

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
84803
Güvenlik kodu giriniz
:

KÜLTÜR-SANAT

İŞ DÜNYASI

TEKNOLOJİ

EĞİTİM

DÜNYA